232 463 34 99
539 662 28 33
ENGLISH

+90 232 463 34 99

+90 539 662 28 33

info@barisgoruntuleme.com

3 Tesla Philips Ingenia MR

MR cihazının oluşturduğu manyetik alanın ölçüm birimi olarak kullanılan tesla dikkate alındığında 3 tesla cihazlar 1,5 teslalardan 2 kat, açık MR lardan ise 10-15 kat daha fazla manyetik alan oluşturmaktadır. Oluşturulan güçlü manyetik alana çoklu geçiş ve çoklu kanal (multi-transmit and multi-channel) özellikleri eklenerek ileri uygulamaların yapılabilmesi sağlanmıştır.

MR cihazının oluşturduğu manyetik alanın ölçüm birimi olarak kullanılan tesla dikkate alındığında 3 tesla cihazlar 1,5 teslalardan 2 kat, açık MR lardan ise 10-15 kat daha fazla manyetik alan oluşturmaktadır. Oluşturulan güçlü manyetik alana çoklu geçiş ve çoklu kanal (multi-transmit and multi-channel) özellikleri eklenerek ileri uygulamaların yapılabilmesi sağlanmıştır.

TAM DİJİTAL SİSTEM

Günümüzde sinyal akışı için kullanılan analog sistemler yerini digital sistemlere bırakmaktadır. Philips Ingenia’da benzerlerinden farklı olarak sinyal akışı tam dijital platform ile sağlanmaktadır. ADC konvertör eşliği ile sinyal tam olarak dijital yol ile direk koillerden başlayarak sistem odasına kadar ilerlemektedir. Dijital geniş bant MR platformu dStream, dijital netlik, hız ve %40’a varan SNR kazancı ile üstün görüntü kalitesi sunarak aynı anda daha fazla bilgi alınmasını sağlar.

TEK SEFERDE TÜM VÜCUT TARAMA

4x215 cm tarama alanı ile başta tümör metastazlarının erken tespiti olmak üzere tüm erken tanı çalışmalarında ve periyodik sağlık kontrollerinde (check-up) başta olmak üzere baştan ayak parmağına kadar tüm vücudun tek seferde 3 BOYUTLU olarak taranabilmesi için eşsiz bir olanak sağlar.

DEMİR BİRİKİMİ ÖLÇÜMÜ

Başta talasemi hastalarında olmak üzere karaciğer ve kalpte demir birikimi ölçümü ile tanı ve tedavinin izlenerek düzenlenmesi sağlanmaktadır.

FONKSİYONEL MR VE TRACTOGRAFİ

Philips Ingenia 3 Tesla cihaz ile, beyin FMRI ve tractografi görüntüleri en ince ayrıntılarına kadar üç boyutlu olarak elde edilebilmektedir.

İŞARETLEME (NAVİGASYON)

Lezyonun yerinin işaretlenmesi tümör cerrahisinin başarısında ve hastaların yaşam süresi ve kalitesinde önemli bir yere sahiptir. Philips Ingenia 3 Tesla ile saptanan beyin lezyonlarının yeri, doğruluğu ve kesinliği açısından yüksek güvenilirliğe sahiptir. Günümüzde prostat kanserlerinde füzyon biyopsisi ile cerrahi gereklilik kararı daha doğru olarak alınabilmekte, erken tanı sağlanabilmekte ve gereksiz cerrahi komplikasyonlar önlenebilmektedir. Füzyon biyopsisinin başarısı büyük ölçüde MR ile yapılan işaretlemenin doğru ve kesinliğine bağlıdır. Merkezimizde Philips Ingenia 3 Tesla cihazı, sahip olduğu güçlü manyetik alan sayesinde doğru ve kesin işaretleme yapılmasına olanak sağlamaktadır.

KONTRAST MADDE KULLANMADAN YA DA MİNİMUM KONTRAST MADDE İLE DAMAR GÖRÜNTÜLEME

Angiografilerde kullanılan kontrast maddeler yan etkilere neden olabileceği gibi böbrek yetmezliğine bağlı kreatinin yüksekliklerinde kullanılması oldukça sakıncalıdır. Philips Ingenia 3 Tesla cihazı ile yapılan angiografilerde normalin yarısı ya da daha az kontrast madde kullanılarak yüksek çözünürlüklü ve daha ince kesitler ile damar içi ve çevresi daha ayrıntılı olarak incelenebilmektedir. Cihazın yüksek çözünürlük ve ince kesit özellikleri nedeni ile damarların ayrıntılı görüntülenmesi kontrast madde kullanılmadan da mümkün olabilmektedir. Gebelerde, kontrast madde kullanılması sakıncalı hastalarda yol gösterici olarak KONTRASTSIZ KORONER MR ANJİO çekilebilmektedir.

RENKLİ KIKIRDAK HARİTALAMASI

Diz, ayak bileği, kalça, femur başı kıkırdak yapılarındaki kronik değişikliklerin ve cerrahi sonrası kıkırdakların durumunun incelenebilmesi amacı ile kıkırdak dokusu kontrast madde kullanmadan renkli olarak görüntülenebilmektedir.

HİPOKAMPAL VOLÜM ÖLÇÜMÜ

Epilepsi ve mesial temporal sklerozisi olan hastalarda üç boyutlu olarak hipokampal volüm ölçümü yapılabilmektedir.

SİNEMA KEYFİNDE MR ÇEKİMİ

Merkezimizde bulunan Philips Ingenia 3 Tesla cihazımızın özelliklerinden birisi de çoğu çekim sırasında hastalarımıza seçtikleri bir videoyu izleterek görsel ve işitsel olarak rahat bir ortam sağlamasıdır. Hastalar izlemek istedikleri video’yu seçtikten sonra deneyim odaya girer girmez başlamakta, MR odasına girdikleri andan itibaren temaya uygun olarak değişen renklerde oda ışıklandırması ile sakinleşmekte, çekim boyunca ise odadan uzakta başka bir dünya da gibi hissetmektedirler. Böylece çocuk hastalar için bir tıbbi tetkikten adeta bir oyuna dönüşen MR çekimleri, sadece kapalı yer korkusu olan erişkinler için değil yaşlılar ve tüm hastalar için de keyifli ve rahat bir deneyime dönüşmektedir. Çekim protokolleriyle senkronize olarak çalışan Philips Ambient Experience in-bore Connect, tüm çekim boyunca hastayı bir sonraki çekimin kaç dakika süreceği konusunda hem sesli hem de görsel olarak bilgilendirmekte hem de nefes tutması gereken çekimlerde nefesini ne kadar süre tutması gerektiği konusunda yönlendirmektedir. Ambient Experience in-bore Connect hastayı sakinleştirirken, bilgilendirici ve yönlendirici etkisiyle de hasta endişesi kaynaklı gerçekleştirilen çekim tekrarlarını yıllık ortalama %70’e yakın azaltmaktadır.
Ambient Experience in-bore Connect çözümü ile hastalar hiç olmadığı kadar rahat ve stressiz bir MR çekim tecrübesi yaşarken, tek seferde başarılı bir çekimlerle tekrarların önüne geçilmektedir.

METAL PROTEZİ OLAN HASTALARDA GÖRÜNTÜ NETLİĞİ

Metal artefaktı önleyen özel OMAR sekansı ile vücuttaki MR uyumlu metal protezlerin oluşturduğu artefaktlar maksimum giderilerek net bir görüntü elde edilmekte, böylece hastaların mağduriyeti önlenirken tanı kesinliği sağlanabilmektedir.

MEMEDE SLİKON İMPLANTLARA İLİŞKİN ÇÖZÜMLER

Meme dinamik ve rutin çekimlerde slikon varlığı dezavantaj oluşturarak yağ baskılı sekansların görüntülerini bozmaktadır. Özel sekans SLICON ONLY ile slikon implantların varlığı dezavantaj olmaktan çıkarılarak, yağ baskılı çekimlerin görüntü kalitesi mükemmel hale getirilmiştir.

HAREKETE BAĞLI ARTEFAKTLARIN GİDERİLMESİ

Solunum başta olmak üzere iç organların hareketliliği MR görüntülerinde bozulmaya, gereksiz tekrarlar ile zaman kaybedilmesine yol açmaktadır. Bu durum özellikle sedasyonlu ya da sedasyonsuz çocuklarda, nefes tutma konusunda işbirliği yapamayan hastalarda, kooperasyon bozukluğu olanlarda ve yaşlılarda ortaya çıkmaktadır. Wave sekansı batın, toraks vb hareketli vücut bölümlerinin çekiminde artefaktı ortadan kaldırarak hasta konforunu bozmadan kaliteli görüntülerin elde edilmesini sağlamaktadır.

KONTRAST MADDE KULLANMADAN BEYİN PERFÜZYON GÖRÜNTÜLEME

Kontrast madde kullanılmasının sakıncalı ya da kontraendike olduğu gebelik, kreatinin yüksekliği vb durumlarda Arterial Spin Labeling (ASL) beyin perfüzyon görüntüleri elde edilebilmektedir.

3 TESLA MR CİHAZIMIZDA YAPILAN DİĞER RUTİN VE İLERİ TETKİKLER

Fonksiyonel MR
Diffüzyon Görüntüleme (Diffusion Weighted Imaging)
Diffüzyon Tensor Görüntüleme (DTI)
Perfüzyon Görüntüleme
MR spektrografi
MR Anjiyografi
Kardiyak MR
MRCP
Multiparametrik prostat görüntüleme
Tüm vücut MR taraması
Dinamik Görüntüleme
Meme-aksilla diffüz dinamik MR

3.0 Tesla MR cihazı’nın üstünlükleri nelerdir?

çekim süreleri daha kısadır,
üç boyutlu görüntüleme yapılabilmektedir,
SNR (signal-noise ratio) daha yüksek olduğu için görüntü daha kalitelidir,
kesit kalınlıkları daha az olup 0,4 mm’ye kadar inebilmektedir,
paralel görüntüleme (Parallel Imaging) teknikleri mevcuttur,
T1 zamanındaki düzenlemele ile kan ve arkaplan dokular arasındaki konsantrasyon artmıştır.
nefesini tutmakta ya da hareketsiz durmakta güçlük çeken hastalarda artefaktlar da azalmıştır.
bebek ve çocuklarda küçük anatomik yapıların daha iyi görüntülenmesini sağlar
bebek, çocuk ve koopere olamayan hastalar için hızlı ve daha az ses ile çekim yapan özel sekanslar mevcuttur.
gadoliniumun daha düşük doz da kullanılır, 1,5 tesla ile aynı dozda kullanıldığında daha yüksek SNR elde edilir.
kan ürünlerinin dokuda depolanmasına karşı daha duyarlı olup beyin kanaması gibi durumların tanı duyarlılığı artmaktadır.
kan akımının görüntülenmesi gibi fonksiyonel çekimlerde daha net ve ayrıntılı görüntü elde edilmektedir.

Bize Ulaşın


  • +90 232 463 34 99

  • +90 539 662 28 33

  • +90 232 463 86 82

  • info@barisgoruntuleme.com

  • 1420 Sokak No:78/A Alsancak / İzmir

Copyright © Barış Tıbbi Görüntüleme Merkezi | Tüm Hakları Saklıdır.