Kurucumuz Dr.Fuat Güldal'ı saygıyla anıyoruz.

MANYETİK REZONANS - MR (AÇIK ve KAPALI)

MR cihazları oluşturdukları manyetik alanın gücüne ve açık ya da kapalı olmalarına göre sınıflanmaktadır.  MR cihazlarının tesla ile ölçülen manyetik alan gücü arttıkça çekim kalitesi ve çeşitliliği artmaktadır.  Bu çerçevede Üç Tesla MR cihazları en gelişmiş ve güçlü çekim özelliklerine sahip olup, kanser erken tanı ve metastaz taramaları gibi özellikli görüntülemeleri yapma özelliğine sahiptirler.  Üç tesla MR cihazı Ege bölgesinde sadece merkezimizde bulunmakta olup hastalarımızın hizmetine sunulmuştur.  1,5 tesla MR ile daha küçük manyetik alan gücü olan açık MR’ların ise rutin çekimlerde önemli bir yeri vardır. Yine merkezimizde bir tane 1,5 tesla, iki tane açık MR hastalarımızın hizmetindedir.

 

MR Görüntüleme Nedir?

MR Görüntüleme Ne İçin Kullanılır?

MR nasıl çalışır?

MR nasıl çekilir?

Açık ve Kapalı MR nedir?

MR çekimi öncesi nasıl hazırlık yapmalıyım?

MR çekimi öncesi nelere dikkat etmeliyim: Güvenlik

Bebek ve Gebeler MR çektirebilir mi?

Metal takılar çıkarılmalı mı?

Vücudumuda tıbbi nedenlerle bulunan metaller varsa ne yapmalı?

Piercing varsa çıkarılmalı mı?

Dövme bulunuyorsa ne yapmalıyız?

Makyaj  zarar verir mi?

 

UYARI: MR ÇEKİMİNE GİRMEDEN ÖNCE ÜZERİNİZDEKİ TÜM METAL CİHAZLARI ÇIKARINIZ, VÜCUDUNUZA TAKILI HERHANGİ BİR METAL VARSA YA DA KALP PİLİ TAKILMIŞSA  MR TETKİKİ YAPTIRMANIZ UYGUN OLMAYABİLİR BU DURUMU MUTLAKA TEKNİSYENİNİZE BİLDİRİNİZ

 

MR Görüntüleme Nedir?

Manyetik rezonans anlamına gelen MR, bilgisayar aracılığıyla, vücudunuzdaki doku, organ ve diğer yapıların görüntülerinin elde edilmesi için radyo dalgaları ve güçlü bir manyetik alan kullanır.  RADYOAKTIVITE YA DA X IŞINI IÇERMEZ.

MR Görüntüleme Ne İçin Kullanılır?

MR görüntüleme, organlarınız ve vücudunuzdaki başka yapıların ayrıntılı görüntülerini sağlayan, güvenli ve ağrısız tıbbi bir testtir.

MR görüntüleme sonuçları tıbbi tanı için kullanılır.  Beyin ve omurilik, kemik ve kıkırdak, meme, kalp, damarlar ve karaciğer, prostat vb tüm iç organların tetkikinde kullanılabilir.

MR nasıl çalışır?

Vücudunuzda milyonlarca hidrojen atomu vardır.  Bir MR cihazına girdiğiniz zaman:

Hidrojen atomlarının içindeki protonlar manyetik alanın etkisiyle hizalanır. Normalde rasgele pozisyonlarda duran protonlar, sanki çok küçük mıknatıslarmış gibi manyetik alana paralel olarak sıralanır. Sonra, MR cihazı vücudunuza radyo dalgaları gönderir.  Radyo dalgaları protonları pozisyonlarından saptırır. Radyo dalgaları kesilince, protonlar eski hizalarına geri döner.  Bu sırada protonlar radyo sinyalleri yayar.  Farklı dokulardaki protonlar farklı hızlarda hareket eder.  Bu nedenle farklı vücut dokularından yayılan sinyaller  birbirinden değişiklik gösterir.  Yani, mesela yumuşak ve sert dokular gönderdikleri sinyallerin farklarına göre birbirinden ayırt edilebilir.

Yayılan radyo sinyalleri, MR cihazındaki alıcılar tarafından algılanır.

Alıcılar, sinyalleri MR cihazındaki bilgisayara aktarır.  Bilgisayar, radyo sinyallerini kullanarak görüntü oluşturur.

MR nasıl çekilir?

MR cihazı büyük, çember şeklinde bir mıknatıs ve hastanın yatması için ortasında bulunan hareketli bir yataktan oluşur. 

MR cihazlarımız, bu aletleri kullanmak üzere eğitilmiş teknisyenlerimiz tarafından çalışıtırılır. Tekniseyinlerimiz, hastayı yatağa yatırır ve hastanın görüntülenecek bölgesi çemberin içinde kalmak üzere  yatağın pozisyonunu ayarlar.  Daha sonra MR cihazına bağlı bilgisayar aracılığıyla görüntü alınır.   Bilgisayar ile MR makinesinin ayrı odalarda durması nedeniyle teknisyeniniz çekim sırasında yan odada olacaktır ancak odalar arasındaki cam ve dahili haberleşme sistemi sayesinde görsel ve işitsel iletişiminiz devam eder.

Çekim, görüntülemenin sağlanmak istendiği bölgeye göre 15 ila 90 dakika sürebilir.  Net bir görüntü alınabilmesi için bu süre boyunca hareket etmemeniz gerekir.  Küçük çocukların hareketsiz durması için genel anestezi uygulanması söz konusu olabilir.

Çekim sırasında cihaz ara ara yüksek sesli gürültüler çıkarır.  Rahatsız olmamanız için başlamadan önce size bir kulaklık teknisyenlerimiz tarafından sağlanır.

MR çekilirken yanımda bir yakınım bulunabilir mi?

MR cihazı x ışını ya da radyoaktif madde içermediğinden aşağıda belirtilen güvenlik önlemleri alındığı sürece yakınınız yanınızda kalabilir.

Açık ve Kapalı MR nedir?

Kapalı MR’da çekim sırasında vücudunuz hareketli bir masa yardımı ile silindir şeklinde iki ucu açık bir tüp içine yavaşça itilmektedir. Açık MR’da ise vücudunuzun hemen üzerinde yassı yuvarlak bir disk bulunur, yanları açıktır.

Fazla kilolu, çok geniş omuzlu kişiler, vücut içerisinde titanium, platinyum dışında (örneğin çelik gibi) protezleri bulunanlar  ile kapalı yer korkusu olanlarda açık MR yararlı bir seçenektir.  Ancak   oluşturdukları manyetik alanın gücü açısından farklılıkları nedeni ile her MR tetkiki her iki tür makinada aynı sonuçları vermez.  Bu nedenle radyoloji uzmanımız sizin için hangi MR cihazının kullanılması gerektiği konusunda sizi yönlendirecektir.

MR Çekimi öncesi nasıl hazırlık yapmalıyım?

MR çekimi öncesi genellikle bir hazırlık gerekmemektedir. Ancak çekimin özelliğine göre randevu sekreterimiz ya da teknisyenimiz sizi ayrıca bilgilendirecektir. Bazen belli bölgelerin boyanmasını sağlamak amacı ile ilaçlı çekimler gerekebilmektedir.  Bu durumda çekim sırasında ilaç damardan verilecektir. Çekime giyilip çıkarılması kolay giysilerle gelmeniz ve takı takmamanız hazırlık sürecini kolaylaştıracaktır.

MR çekimi öncesi nelere dikkat etmeliyim:Güvenlik

MR ile görüntüleme ağrısız ve güvenli bir işlemdir.  Ancak MR görüntüleme yönteminin temelini oluşturan manyetik alan metal uyumlu olmadığından  vücüdunuzun içinde ya da dışında bulunan metaller konusunda mutlaka teknisyeninizi bilgilendirmeniz gerekir.  Teknisyeniniz size çekimin yapılmasının güvenli olup olmadığı konusunda bilgi verecek ya da daha düşük manyetik Alana sahip MR cihazlaımıza yönlendirecektir.

Bebek ve Gebeler MR çektirebilir mi?

Vücuda zararlı ışınlar kullanılmadığı için bebekler, çocuklar ve gebeler için güvenli olduğu gibi anne karnındaki bebeklerin sağlık taramaları açısından da güvenlidir.   

Metal takılar çıkarılmalı mı?

Evet, MR çektirirken yanınızda ya da üstünüzde hiç bir metal bulunmamalıdır. Teknisyeniniz girmeden önce üzerinizdeki tüm metal eşyaları çıkarmanızı isteyecektir. 

Vücudumuda tıbbi nedenlerle bulunan metaller varsa ne yapmalı?

Çok güçlü bir mıknatısa sahip olduğu için vücudunda metalden yapılmış tıbbi aletler olan bazı kişilerin MR çektirmesi mümkün olmayabilir.  Teknisyeniniz çekime girmeden önce size herhangi bir implant veya cihaza sahip olup olmadığınızı soracaktır.  Aşağıdaki tıbbi alet veya cihazlara sahip kişiler doktorlarını ve çekim öncesi teknisyenlerini bu konuda bilgilendirmelidir:

Kalp pili

İşitme cihazı

Yapay kalp kapakçığı

Port katater

Protez , metal eklem, plaka

Teknisyeniniz bu durumda hangi MR cihazının kullanılabileceği ya da varsa riskler konusunda size bilgilendirerek yönlendirecektir.

Piercing varsa çıkarılmalı mı?

Altın gümüş titanium ve platin piercingleriniz çekim bölgesi dışında ise yerinde kalabilir ancak diğer metallerden yapılmış olanlar çekim bölgesine bakılmaksızın çekimden önce mutlaka çıkarılmalıdır.

Dövme bulunuyorsa ne yapmalıyım?

Normal dövmeler herhangi bir sorun yaratmamaktadır. Ancak dövemeleriniz metal içerikli boyadan yapılmışsa teknisyenimize mutlaka haber veriniz, bu durum güvenlikten çok çekim kalitesi açısından önem taşımaktadır.

Makyaj zarar verir mi?

Beyin, göz, yüz çekimlerinde rimel, kalem, far gibi makyaj malzemelerinin kullanılmaması gerekir.