Kurucumuz Dr.Fuat Güldal'ı saygıyla anıyoruz.

ULTRASON (USG) VE DOPPLER

 

Ultrason nedir?

Renkli dopler ultrason nedir?

3 Boyutlu-4Boyutlu ultrason nedir?

Ultrason ne için kullanılır?

Ultrason ile görüntüleme nasıl yapılır?

Ultrason nasıl çekilir?

Ultrason çekimi öncesinde nasıl hazırlanmalıyım?

Ultrason çekimi öncesinde nelere dikkat etmeliyim: Güvenlik

 

Ultrason nedir?

Ultrason cihazı, vücudun içindeki organ ve diğer yapıların görüntüsünü oluşturmak için ses dalgalarını kullanan, ağrısız ve zararsız bir tıbbi tanı cihazıdır.  Geleneksel ultrason cihazlarında görüntüler vücudun ince düz kesitleri olarak görüntülenir.

Renkli dopler ultrason nedir?

Ultrason teknolojisindeki ilerlemeler sayesinde renkli dopler görüntüleme ile kan damarlarında kanın akışı gösterilir.

3 Boyutlu-4 Boyutlu ultrason nedir?

3 boyutlu ultrason ile görüntüler üç boyutlu olarak elde edilirken, dört boyutlu olanlarda görüntüler üç boyutlu ve hareket halinde görüntülenir.

Ultrason ne için kullanılır?

Ana rahmindeki bebeğin görüntülenmesi, karaciğer, pankreas, tiroid bezi, lenf bezleri, yumurtalık, böbrek, idrar torbasının kontrolü, bazı eklem problemlerinin tanısı, kistlerin görüntülenmesi için kullanılmaktadır.  Ayrıca biyopsi gibi girişimsel işlemlerde yer belirlenmesi için yararlanılmaktadır.

Renkli dopler ultrason ek olarak damarlardaki tıkanıklıkları, daralmaları, tümör ve doğumsal damar anormalliklerini gösterir.

Ultrason ile görüntüleme nasıl yapılır?

Ultrason, insan kulağının duyamadığı ancak özel makineler tarafından üretilen ve algınan, yüksek frekanslı bir sestir.  Bu ses ultrason probu tarafından vücuda verilir.  Sesin vücuttaki yapılara çarpması sonucu oluşan eko gene ultrason probu tarafından algılanır ve görüntüye dönüştürülür.  Görüntü anında monitöre yansıtılır.

Ultrason nasıl çekilir?

Hastamızın görüntüleme yapılabilmesi için  aç veya idrarı sıkışmış olarak çekime girmesi istenebilir.  Bu size doktorunuz ya da  randevu sekreterlerimiz tarafından önceden belirtilecektir.

Daha iyi görüntüleme yapılabilmesi için kontrast madde uygulanabilir.

Hasta yatar poisyonda iken ultrason probu görüntüleme yapılacak bölgenin üzerinde gezdirilir.  Probun daha rahat hareket etmesi için kayganlaştırıcı bir jel kullanır.  Bu jel renksiz, kokusuz ve güvenlidir.  İşlem 15-45 dakika arası sürebilir.

Ultrason çekimi öncesinde nasıl hazırlanmalıyım?

Genellikle öel bir hazırlık gerektirmese de bazen aç gelmeniz ya da idrar torbanıın dolu olması gerekebilir. Bu gibi durumlar içinrandevu sekreterimiz ya da çekim ekibimiz sizi bilgilendirecektir.   Rahat bir giysi ile gelmeniz kolaylık sağlayacaktır.

Ultrason çekimi öncesinde nelere dikkat etmeliyim: Güvenlik

Radyasyon ya da x ışını yayınlamadığı için ultrason güvenli bir testtir.  Bebeklerde, gebelerde rahatlıkla kullanılabilir. Lateks alerjisi olan hastalarımızın doktorlarına belirtilmesi rica olunur.